Wapń jest jednym z podstawowych składników mineralnych w ciele człowieka, który należy regularnie uzupełniać w organizmie do prawidłowego rozwoju. W ciele dorosłego człowieka jest około 1,2 kg wapnia, największe jego stężenie znajduje się w zębach i kościach – aż 99%. Wapń sprawia, że mamy zdrowe kości, zęby oraz mięśnie, wpływa również na prawidłowe krzepnięcie krwi, nastrój, nerwy oraz spokojny sen.
Zwiększone zapotrzebowanie na wapń
Zapotrzebowanie na wapń w czasie ciąży zwiększa się jeszcze bardziej, gdyż to właśnie ten składnik znacząco wpływa na wiele istotnych procesów związanych z prawidłowym rozwojem dziecka. Niedobór wapnia w okresie ciąży może mieć naprawdę poważne konsekwencję. W przypadku samej matki jest to ryzyko osteopenii, czyli choroby prowadzącej do deformacji i rozmiękczania gości, ta z kolei jest konsekwencją jeszcze poważniejszej choroby, jaką jest osteoporoza, poważna choroba kości, której konsekwencją jest między innymi częsta łamliwość kości nawet przy wykonywaniu najprostszych czynności. W przypadku dziecka niedobór wapnia powoduje nieprawidłowy rozwój układu kostnego, który może prowadzić do takiej choroby jak krzywica – jest to nieprawidłowe uwapnienie rosnących kości, dziecko może również mieć zaburzenia wzrostu, być słabe fizycznie i mieć problemy z zębami.
Jakie produkty posiadają wapń?
Zapotrzebowanie na wapń dostarczają przede wszystkim produkty mleczne takie jak mleko, jogurty naturalne, sery żółte i białe, kefiry, ale z tym zadaniem świetnie poradzą sobie również warzywa zielone, takie jak jarmuż, szpinak czy brokuły, dopełnieniem w dostarczaniu wapnia są także w produktach zbożowych, mięsie, ziemniakach, migdałach czy nasionach chia.
Dodatkowo warto wiedzieć, że wapń jest lepiej przyswajany w towarzystwie witamy D – przede wszystkim jest ona wytwarzana w skórze pod wpływem słońca. Można ją również znaleźć w rybach, owocach morza, jajkach, olejach roślinnych, jak i wątrobach.
W skrajnych przypadkach lekarz może przepisać tabletki z wapniem, nie należy ich jednak przyjmować w okresie ciąży na własną rękę, ani przekraczać ilości zaleconej przez lekarza.
Hiperkalcemia jest to nadmiar wapnia we krwi objawia się między innymi znaczącym osłabieniem mięśni, silnym bólem głowy, notorycznym osłabieniem, częstym oddawaniem moczu, brakiem apetytu, nudnościami prowadzącymi do wymiotów.
Przewlekła hiperkalcemia prowadzi do poważniejszej odmiany tej choroby, czyli wapnicy. U dorosłego człowieka niebezpieczny poziom przekroczenia stężenia to 3,75 mmol/l wapnia we krwi.
W okresie ciąży bardzo ważne są regularne wyniki morfologii i szczególnie zwrócenie uwagi na poziom wapnia, by w odpowiednim momencie móc zareagować i szczęśliwie przejść przez stan błogosławiony.